• Polski
  • English
 • Prof. dr hab. n. med. Grzegorz W. Basak

  Prof. dr hab. n. med. Grzegorz W. Basak

  Lekarz, naukowiec, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (od 2018), były przewodniczący Grupy ds. Powikłań Europejskiego Towarzystwa ds. Przeszczepiania Krwi i Szpiku (EBMT) (od 2017). Ukończył z wyróżnieniem I Wydział Lekarski WUM (2003), uzyskał stopień doktora nauk medycznych z wyróżnieniem na podstawie badań nad eksperymentalną immunoterapią nowotworów (Zakład Immunologii, Centrum Biostruktury WUM, 2005). Odbył staże podoktorskie w Temple University (2003, Filadelfia, USA) i w University of California, San Diego (2007-2008) w zakresie eksperymentalnej hematologii i badań nad komórkami macierzystymi.

  W 2011r. uzyskał specjalizację w zakresie chorób wewnętrznych, w 2014r. w zakresie hematologii (pierwsza lokata), a w 2017r. w zakresie transplantologii klinicznej. Zdobywca m.in. stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW (2012-2015). Członek Rady Młodych Naukowców przy MNiSW (2012-2013). Sekretarz Grupy Roboczej ds. Powikłań i Jakości Życia EBMT (2011-2017). W 2012r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy dotyczącej mobilizacji komórek krwiotwórczych. Stypendysta programu Top500 Innovators MNiSW w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacji (Cambridge i Oxford, UK, 2015). Zwycięzca konkursu Pulsu Medycyny “Supertalenty w medycynie roku 2016”, a w roku 2022 nominowany do nagrody „Naukowiec przyszłości 2022” w kategorii „Badania przyszłości” (Centrum Inteligentnego Rozwoju). Od stycznia 2019 – profesor tytularny.

  Obecnie główny nurt zainteresowań klinicznych i naukowych to zagadnienia związane z przeszczepianiem komórek krwiotwórczych i immunoterapią nowotworów oraz rolą mikrobiomu jelitowego i nowych technologii w hematologii. Współautor > 100 publikacji o międzynarodowym zasięgu o łącznym IF > 740, indeks Hirscha 28. Współzałożyciel spółki Saventic Health Sp. z o. o. zajmującej się innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji w diagnostyce chorób rzadkich oraz Human Biome Institute.

  Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
  Prof. dr hab. n. med. Grzegorz W. Basak