• Polski
  • English
 • Dla Lekarza i Szpitala

  Dla Lekarza i Szpitala

  Dla Lekarzy

  Sztuka (ale i satysfakcja) lekarska polega na ciągłej edukacji, doskonaleniu się i leczeniu pacjentów zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Według tej wiedzy transplantacja mikorbioty jelitowej (ang. fecal microbiota transplantation, FMT) to najskuteczniejsza terapia w leczeniu nawrotowych i ciężkich zakażeń Clostridioides (dawniej Clostridium) difficile (CDI), a prawdopodobnie także szeregu innych chorób, schorzeń i nieprawidłowych stanów (badania naukowe i badania kliniczne trwają).

  Siła zaleceń w rekomendacjach zarówno europejskich, jak i amerykańskich co do leczenia CDI za pomocą FMT ma moc A I, co oznacza, iż nie ma lepszej terapii, niż transplantacja mikrobioty jelitowej w tym wskazaniu. Skuteczność jednokrotnego zabiegu to w większości opracowań i metaanaliz ponad 90%. Rzadko w medycynie spotykamy się z tak dużymi odsetkami wyleczeń. Preparaty HBI wpisują się w tę najlepszą światową statystykę!

  Transplantacja mikrobioty jelitowej jest:

  • przebadana naukowo, bezpieczna i pewna (ma niezwykle wysokie odsetki wyleczeń),

  • dopasowana do chorób, które leczy – „szyta na miarę” pacjenta,

  • najnowszym rozwiązaniem dopasowanym do problemów dzisiejszej medycyny – antybiotykooporności, starzenia się społeczeństw, nienadążania branży farmaceutycznej z produkcją nowych leków,

  • innowacją medyczną ostatniej dekady oraz

  • podstawą do tworzenia leków pochodzących z mikrobioty (część badawcza R&D Human Biome Institute właśnie tym się zajmuje!)

  Dla Lekarza i Szpitala

  W Human Biome Institute pragniemy wspierać polskich lekarzy w stosowaniu przeszczepu mikrobioty jelitowej poprzez dostarczanie bezpiecznego, zwalidowanego preparatu oraz wiedzy jak go stosować. Chcemy pomóc rozwijać leczenie w Polsce w oparciu o najnowsze – światowe odkrycia. Dodatkowo, a tak naprawdę przede wszystkim, prowadzimy ciągłe badania naukowe, stosując metodologię i technologie z najwyższej światowej półki.

   

   

  Bez aktywnego zaangażowania lekarzy nawet największe odkrycie medyczne pozostanie jedynie odkryciem, a nie realnym ratunkiem dla pacjenta.
  Poniżej znajdziesz wytyczne organizacji naukowych określające miejsce FMT w leczeniu zakażeń C. difficile

  FMT W LECZENIU ZAKAŻEŃ C. DIFFICILE – KROK PO KROKU

  • 1. Zgodnie z rekomendacjami w nawrotowych zakażeniach C. difficile, zaleca się podawanie pacjentowi przed planowanym FMT wankomycyny w dawkach co najmniej 4×125 mg, przez okres co najmniej 10-14 dni (dane literaturowe wskazują, że skuteczne może być już leczenie wankomycyną przez 4 dni z następowym podaniem mikrobioty, jest to jednak jeszcze wiedza niezawarta w oficjalnych wytycznych) lub fidaksomycynę 2×200 mg przez 10 dni.
  • 2. Na kilka dni przed FMT pacjent powinien być na diecie lekkostrawnej.
  • 3. Należy zaprzestać podawania pacjentowi antybiotyków na min 24 godziny, ale nie dłużej niż 72h przed podaniem MBiotix HBI i/lub MBiotix HBI Caps. Równoległe przyjmowanie antybiotyków może zmniejszyć skuteczność terapii.
  • 4. Dzień przed FMT należy podać pacjentowi środki do oczyszczania jelita (jak do kolonoskopii) – np. Fortrans (4 saszetki). Podanie środków oczyszczających jest ważne i nie zależy od metody podania FMT – zalecane jest zawsze. Zwiększa szanse na skuteczne wszczepienie mikrobioty jelitowej dawcy. Od tego momentu (oczyszczania jelita) do dwóch godzin po zabiegu pacjent powinien być na diecie ścisłej (może przyjmować płyny i niezbędne leki).
  • 5. Na 24 godziny przed podaniem MBiotix HBI (przy podaży FMT przez górny odcinek przewodu pokarmowego – we wlewie do sondy dożołądkowej, dodwunastniczej, dojelitowej, gastroskopii lub PEGa oraz z zastosowaniem kapsułek MBiotix HBI Caps) zaleca się rozpoczęcie podawania doustnie inhibitora pompy protonowej (IPP) w standardowych dawkach dwa razy na dobę. Zaleca się utrzymanie leczenia dwa dni po zabiegu.
  • 6. Na godzinę przed wykonaniem FMT za pomocą kapsułek, sondy dożołądkowej, dodwunastniczej/dojelitowej oraz ew. gastroskopii – zaleca się podanie pacjentowi leku przeciwwymiotnego (zalecany ondansetron w dawce 8 mg doustnie lub dożylnie)
  • 7. W dniu podania FMT (we wlewie do sondy dożołądkowej, dodwunastniczej, dojelitowej lub gastroskopii), w przypadku przyspieszonego pasażu jelitowego, zaleca się podanie loperamidu (dawka tuż przed przyjęciem FMT 2mg-4mg oraz godzinę (i ewentualnie 6h) po przyjęciu FMT 1-2 mg), aby zwolnić pasaż przewodu pokarmowego. Loperamid nie jest zalecany u pacjentów z wysokim ryzykiem rozwoju toksycznego rozdęcia okrężnicy lub z niedrożnością porażenną przewodu pokarmowego oraz w przypadku podania leku w kapsułkach, chyba, że pasaż przewodu pokarmowego jest ewidentnie przyspieszony.
  • 8. Zgodnie z danymi literaturowymi najskuteczniejszą formą podania FMT jest kolonoskopia i kapsułki (obie metody mają ponad 90% skuteczność w leczeniu CDI). W zależności jednak od sytuacji to lekarz z pacjentem decydują o formie podania materiału.
  • 9. Po FMT wykonanym przez górny odcinek przewodu pokarmowego pacjent powinien minimum dwie godziny przebywać w pozycji siedzącej/półsiedzącej
  • 10. Po wykonaniu kolonoskopii lub wlewki doodbytniczej pacjent powinien utrzymać materiał minimum 30 minut (zalecane 2h). Pacjent może leżeć w pozycji Trendelenburga i obracać się z boku na bok.

   

  Dla Lekarza i Szpitala

  Dla szpitala

  Polskie szpitale są coraz bardziej nowoczesne i coraz lepiej zarządzane.

  Profesjonalizm, zdolności ekonomiczne, umiejętności miękkie, wizja oraz otwarcie na innowacje – tych cech nie brakuje managerom szpitali w Polsce. Z wielką radością zauważamy, że poza dbaniem o wyniki finansowy zarządcy placówek sprawnie komunikują się z personelem, dbają o wizerunek ośrodków, pozostają otwarci na nowe technologie lecznicze, zapewniają personelowi możliwość rozwoju oraz – co bardzo ważne – wybierają terapie, które realnie pomagają pacjentom.

  Dla Lekarza i Szpitala
  • 6 000 euro to minimalny koszt pojedynczej hospitalizacji pacjenta z Clostridioides difficile,
  • 50% (minimum) – o tyle zwiększają się koszty hospitalizacji, które generuje każdy nawrót zakażenia,
  • 56 000 euro – łączny roczny koszt nawrotowego zakażenia Clostridioides difficile, jeżeli nie zastosowano FMT,
  • 32 000 euro – łączny koszt roczny nawrotowego zakażenia Clostridioides difficile jeżeli zastosowano FMT
  • 42% – to redukcja kosztów hospitalizacji po zastosowaniu FMT (z 56 000 do 32 000 euro rocznie). To się po prostu opłaca!
  Dla Lekarza i Szpitala

  Jak zdobyć materiał mikrobioty jelitowej dla Twoich pacjentów?

  Jeżeli pacjent w Twojej placówce wymaga zastosowania preparatu mikrobioty jelitowej ze względu na zakażenie Clostridioides difficile lub w innym wskazaniu, jeśli uzyskałeś(aś) zgodę komisji bioetycznej, skontaktuj się z nami. Napisz do nas wiadomość w zakładce kontakt, zadzwoń, napisz e-maila. Pomożemy w jak najszybszym przejściu części administracyjnych, aby najszybciej jak to możliwe dostarczyć materiał dla leczenia pacjenta.

  Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
  Dla Lekarza i Szpitala