• English
  • Polski
 • Centrum Mikrobioty

  Mikrobiom jelitowy

  Mikrobiom jelitowy (de facto mikrobiota jelitowa [pojęcia używane zamiennie, choć „mikrobiom jelitowy” to częściej opis odnoszący się do zespołu wszystkich genów drobnoustrojów znajdowanych w przewodzie pokarmowym]) tworzą wszystkie drobnoustroje komensalne, symbiotyczne i pasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym, budujące swoistą i unikatową strukturę ekologiczną.
  Obecnie wiemy, że w ludzkim przewodzie pokarmowym żyje co najmniej tyle komórek ile buduje nasze ciało (od 1,2 do 10 razy więcej, łącznie około 100 bilionów komórek)

  FMT – Fecal Microbiota Transplantation

  Przeszczepianie mikrobioty jelitowej (fecal microbiota transplantation – FMT) polega na podaniu zawiesiny mikrobioty jelitowej od zdrowego dawcy do jelita chorego w celu odtworzenia prawidłowej flory bakteryjnej jelit.
  Uważa się, że FMT działa poprzez odtworzenie różnorodności mikrobiomu jelitowego pacjenta typowymi mikroorganizmami, które znajdują się w przewodzie pokarmowym zdrowych ludzi. W sposób konkurencyjny wypierają one z przewodu pokarmowego (poprzez „zabieranie miejsca” – nisz jelitowych oraz pokarmu) C. difficile, udowodniono także bezpośrednie działanie inhibujące w przypadku konkretnych bakterii.
  Używamy określenia przeszczep mikrobioty jelitowej, a nie przeszczep kału. Kał jest tylko materiałem wyjściowym do uzyskania zawiesiny bakterii i innych mikroroganizmów, które żyją w jelicie grubym.

  Zakażenie Clostridoides difficile – pierwsze ugruntowane naukowo wskazanie do przeszczepienia mikrobioty jelitowej

  Objawowe zakażenie Clostridioides (Clostridium) difficile (CDI-Clostridioides difficile infection) jest ostrą chorobą zapalną przewodu pokarmowego, manifestującą się co najmniej trzema nieuformowanymi stolcami w ciągu 24 godzin.

  C. difficlile (CD) jest bakterią beztlenową Gram-dodatnią, wytwarzającą zarodniki (spory) oraz silne egzotoksyny. Dotychczasowa jej nazwa (Clostridium difficile) została zmieniona w 2016 roku na Clostridioides difficile, ze względu na przeniesienie jej do nowego rodzaju Clostridioides. Nadal dopuszczalne jest stosowanie obydwu nazw.

  Bakterie Clostridium – szczepy nietoksynotwórcze mogą bytować w przewodzie pokarmowym noworodków oraz osób w wieku podeszłym. Należą tu również ”dobroczynne” rodzaje Clostridium. Bakterie Clostridioides difficille nie stanowią flory fizjologicznej osób zdrowych, a ich wzrost w świetle jelita jest silnie tłumiony przez prawidłową florę jelitową. Stosowanie leków nieprawidłowo zmieniających skład fizjologicznej flory jelitowej i redukujących liczbę bakterii występujących w jelicie grubym, sprzyja gwałtownemu wzrostowi C. difficile.

  Transplantacja mikrobioty jelitowej (FMT; fecal microbiota transplantation) jest niezwykle skuteczną metodą leczenia CDI – dane literaturowe mówią, o nawet 90% wyleczalności.

  Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do podania mikrobioty. Nasze praktyki wskazują, że zgodnie z opracowanym przez nas protokołem postępowania, przy jego pełnym przestrzeganiu wyleczonych zostaje nawet 96% chorych.

  Skuteczność transferu mikrobioty jelitowej zależy także od metody wykonania FMT

  Ostatecznie, sposób podania FMT zależy od lekarza prowadzącego i pacjenta – na wybór metody podania mikrobioty ma wpływ wiele czynników, w szczególności stan sprawności pacjenta, choroby towarzyszące czy anatomia przewodu pokarmowego.
  W naszym ośrodku wypracowaliśmy stosowne modyfikacje każdej z metod podania FMT tak, aby skuteczność leczenia, niezależnie od formy podania była zbliżona.

  Zgodnie z wynikami badań klinicznych, najskuteczniejszą drogą podania mikrobioty jelitowej są:


  Aby umówić się na konsultację lekarską i ewentualne leczenie za pomocą FMT ( w przypadku pozytywnej kwalifikacji ) należy skontaktować się z Centrum Mikrobioty – linki po kliknięciu w logo poniżej.

  Najwyższej klasy preparaty FTM ( Mbiotix HB i Mbiotix HBI Caps ) dostarcza Human Biome Institute.

  Przypominamy, że każda placówka medyczna może wykonywać FMT z refundacją NFZ. Jest to standard w leczeniu nawrotowych zakażeń C. difficile. W razie pytań prosimy o kontakt.

  Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.