• Polski
  • English
 • Czego dokonaliśmy przez rok od uzyskania nagrody Start-Up Med 2022?

  Czego dokonaliśmy przez rok od uzyskania nagrody Start-Up Med 2022?

  Wywiad z dr n. med. Jarosławem Bilińskim dla rynekzdrowia.pl

  W ubiegłym roku zdobyliśmy najwyższe uznanie w kategorii Start-Up ze swoim projektem, którego celem było stworzenie specjalistycznego preparatu bakterii jelitowych (mikrobioty jelitowej) do zwalczania zakażeń bakterią Clostridioides difficile, powodującej m.in. ciężkie zakażenie jelita grubego. Human Biome Institute przedstawiło też plany na zbudowanie silnej firmy biotech opracowującej leki do walki  z „problemem stulecia”  – antybiotykoopornością bakterii.

  Przez ten rok zbudowaliśmy zespół tworzący laboratorium obliczeniowe, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do przewidywania składu leków na bazie mikrobioty. Platforma jest gotowa i na dniach będziemy mieć skład pierwszego bioterapeutyku, leczącego zakażenia C. difficile.  Następnym będzie ten flagowy — na infekcje antybiotykooporne.

  Kolejne dwa – bioterapeutyk immunomodulujący, wspomagający leczenie nowotworów i powikłań autoimmunologicznych oraz bioterapeutyk wydłużający życie („longevity”) powstaną w następnej kolejności. Działamy bardzo szybko i intensywnie by przystąpić do produkcji tych leków i skierować je do badań klinicznych.

  Jesteśmy na etapie 3 rundy inwestycyjnej i właśnie wybieramy inwestora strategicznego i inwestorów gotowych pójść z nami w dalszą drogę. Kolejny krok to budowa ultranowoczesnego laboratorium kulturomiczno-genomicznego oraz prace nad izolacją i syntezą bioterapeutyków.

  Więcej w wywiadzie dla portalu RynekZdrowia.pl.

  Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
  Wywiad z dr n. med. Jarosławem Bilińskim dla rynekzdrowia.pl