• Polski
    • English
  • Dr hab. n. med.  Jarosław Biliński

    Dr hab. n. med. Jarosław Biliński

    Lekarz, naukowiec, innowator, nauczyciel akademicki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ukończył specjalizację z hematologii w Klinice Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM, założyciel, pomysłodawca, współwłaściciel i prezes zarządu Human Biome Institute. W latach 2018-2021 wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Członek Naczelnej Rady Lekarskiej VIII kadencji.

    W toku studiów na kierunku lekarskim laureat wielu konkursów oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ukończył w 2013r kierunek lekarski z najwyższym wynikiem na roku w Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył rok przed planem studia doktoranckie w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i w 2017 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Laureat prestiżowej Nagrody Wydziałowej V Wydziału Lekarskiego Polskiej Akademii Nauk.

    W 2020 roku wybrany Młodym Ambasadorem Europejskiego Towarzystwa ds. Przeszczepiania Krwi i Szpiku (EBMT) oraz zwycięzca w konkursie „Złoty OTIS” w kategorii „debiut naukowy roku”. W pracy naukowej zajmuje się tematyką z dziedzin hematologii, transplantologii klinicznej, immunologii, metagenomiki, genetyki i odpowiedzi przeciwnowotworowej, mikrobiomu jelitowego i jego oddziaływań z gospodarzem. Autor lub współautor 35 publikacji, w tym 30 w czasopismach z listy Journal Citation Reports (JCR) z Impact Factor, streszczeń pokonferencyjnych i doniesień zjazdowych, w tym na prestiżowych kongresach międzynarodowych oraz rozdziałów w dwóch monografiach naukowych. Wskaźnik Impact Factor >210, Indeks Hirscha 13 (Google Scholar), liczba cytowań >900 (Google Scholar), punktacja MNiE 2929. Kierownik 8 grantów naukowych (o łącznej wartości ok. 16 mln zł), współbadacz w międzynarodowych badaniach klinicznych w tym główny badacz i współautor własnego prospektywnego badania klinicznego oraz główny badacz w międzynarodowym badaniu retrospektywnym w ramach Europejskiego Towarzystwa ds. Przeszczepiania Krwi i Szpiku (EBMT). W 2024 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego.
    Główne zainteresowania pozanaukowe to systemy ochrony zdrowia, ekonomika zdrowia, zarządzanie w ochronie zdrowia, socjologia, filozofia, psychologia społeczna, publicystyka oraz sport i muzyka.