• Polski
    • English
  • Transplantacja Mikrobioty

    Transplantacja Mikrobioty

    Technologia transplantacji mikrobioty

    Wydaje się, że choroby, które do tej pory miały charakter „idiopatyczny”, czyli o nieznanym pochodzeniu, prawdopodobnie w dużej mierze zależą od mikrobioty jelitowej. Tak wykrystalizowała koncepcja transferu mikrobioty jelitowej od zdrowych dawców dla ludzi chorych, prowadzona w ramach badań klinicznych. Okazało się, że wiele tych stanów i schorzeń zdrowa mikrobiota jelitowa leczy. Sztandarowym przykładem, o udokumentowanej już naukowo pozycji, z zaleceniami zastosowania FMT jest zakażenie Clostridioides (dawniej Clostridium) difficile.

     

    FMT jest tutaj zdecydowanie najlepszym lekiem z odsetkiem wyleczeń w przypadku nawrotowej choroby sięgającym 90%. Trwają badania i są już wstępne doniesienia o korzystnych wynikach leczenia za pomocą FMT w takich schorzeniach jak: nieswoiste choroby zapalne jelit (Choroba Leśniowskiego-Crohna, Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego), zespół jelita nadwrażliwego, otyłość, encefalopatia wątrobowa, kolonizacja przewodu pokarmowego bakteriami antybiotykoopornymi, choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa), cukrzyca, zespół metaboliczny, choroby psychiczne, w tym ciężka depresja, choroby neurodegeneracyjne, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroby ze spektrum autyzmu, choroby skórne jak egzema, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i wiele innych.

    Technologia transplantacji mikrobioty

    Chociaż mechanizm działania nie został jeszcze dokładnie ustalony, uważa się, że FMT działa poprzez odtworzenie różnorodności mikrobiomu jelitowego pacjenta typowymi mikroorganizmami, które znajdują się w przewodzie pokarmowym zdrowych ludzi. W sposób konkurencyjny wypierają one z przewodu pokarmowego (poprzez „zabieranie miejsca” – nisz jelitowych oraz pokarmu) patogeny lub patobionty.

    W zdrowej mikrobiocie jelitowej patogeny lub patobionty konkurują z wieloma różnymi gatunkami bakterii i normalnie nie zagnieżdżają się na długo. Leczenie antybiotykami zakłóca jednak ten ekosystem, zabijając bakterie mające wpływ ochronny. Dochodzi do utraty „oporności kolonizacji” i dysbiozy.

     

    Chociaż FMT jest atrakcyjnym narzędziem do leczenia zakażeń C. difficile i innych chorób istnieje również pewne ryzyko. Stolec to złożona żywa mieszanka bakterii i innych organizmów. Chociaż dawców kału bada się bardzo dokładnie pod kątem znanych czynników zakaźnych, zawsze istnieje ryzyko, że testy mogą nie wykryć jakiegoś patogenu lub pojawi się inny, nie badany patogen. Istnieje również ryzyko związane z metodą podania FMT – za pomocą kolonoskopii, gastroskopii, wlewki doodbytniczej, sondy nosowo-dwunastniczej lub nosowo-żołądkowej. Najbezpieczniejszą opcją wydają się być kapsułki z FMT. Wobec powyższego ważne jest, aby wytwarzać preparat według ścisłego reżimu i najwyższych standardów. Human Biome Institute powstał z myślą stosowania jeszcze bezpieczniejszych rozwiązań niż mówią światowe zalecenia. Dbamy o jakość.

    Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
    Technologia transplantacji mikrobioty