Jak działa mikrobiota jelitowa w zakażeniach Clostridioides difficile?

Chociaż mechanizm nie został jeszcze dokładnie ustalony, uważa się, że FMT działa poprzez odtworzenie różnorodności mikrobiomu jelitowego pacjenta typowymi mikroorganizmami, które znajdują się w przewodzie pokarmowym zdrowych ludzi. W sposób konkurencyjny wypierają one z przewodu pokarmowego (poprzez „zabieranie miejsca” – nisz jelitowych oraz pokarmu) C. difficile.

W zdrowej mikrobiocie jelitowej C. difficile konkuruje z wieloma różnymi gatunkami bakterii. Leczenie antybiotykami zakłóca jednak ten ekosystem, zabijając bakterie mające wpływ ochronny. Dochodzi do utraty „oporności kolonizacji”. C. difficile tworzy zarodniki odporne na antybiotyki i jako patogen w przewadze, który wygrał z konkurencją, zagnieżdża sie w jelitach i wytwarza toksyny, które wywołują typowe objawy zakażenia – ciężką biegunkę, ból brzucha i często gorączkę. Dzięki transferowi bakterii ze stolca zdrowego dawcy, C. difficile ponownie zostaje pokonany.

Chociaż FMT jest atrakcyjnym narzędziem do leczenia zakażeń C. difficile, istnieje również pewne ryzyko. Stolec to złożona żywa mieszanka bakterii i innych organizmów. Chociaż dawców kału bada się bardzo dokładnie pod kątem znanych czynników zakaźnych, zawsze istnieje ryzyko, że testy mogą nie wykryć jakiegoś patogenu lub pojawi się inny, nie badany patogen. Istnieje również ryzyko związane z metodą podania FMT – za pomocą kolonoskopii, gastroskopii, wlewki doodbytniczej, sondy nosowo-dwunastniczej lub nosowo-żołądkowej. Najbezpieczniejszą opcją wydają się być kapsułki z FMT. Wobec powyższego ważne jest, aby wytwarzać preparat według ścisłego reżimu i najwyższych standardów. Human Biome Institute powstał z myślą stosowania jeszcze bezpieczniejszych rozwiązań niż mówią światowe zalecenia. Dbamy o jakość.